Опубліковано

Крокус

    Крокус – одна з найвідоміших весняних дрібноцибулинних квіток. Рослина із родини Півникові. Ефективно цвіте серед напіврозталого снігу, але недовго, всього 7-10 днів. Крокус рослина низькоросла, що досягає заввишки близько 10 см. Сплюснуті або округлі цибулини крокусів досягають у діаметрі 3 см, вони одягнені в луски і мають пучок мичкуватих коренів. Стебло у крокусів не розвивається. Листя, що з’являється під час або після цвітіння, вузьке, лінійне, прикореневе, зібране в пучок і охоплене лусками. Одиночні келихоподібні квітки крокусу діаметром від 2 до 5 см білого, кремового, блакитного, бузкового, пурпурового, жовтого або помаранчевого кольору, розпускаються на короткому безлистяному квітконосі, оточені плівчастими лусками. Є сорти крокусів із плямистим або двокольоровим забарвленням. Масове цвітіння крокусів триває від двох до трьох тижнів. Види і сорти крокусів поділяють на 15 груп. Цвіте від початку до середини квітня.

Добре розвивається на освітлених, прогрітих сонцем місцях. У тіні квітки повністю не розкриваються. У період вегетативного спокою їм необхідна суха середа. Від весняних і осінніх заморозків вони зазвичай не страждають. Крокуси віддають перевагу легким суглинкам, не затримують воду, хоча деякі “голландці” спокійно переносять посадку у важку глину. Вони чутливі на родючість, хоча можуть зростати і на досить бідному ґрунті, але неодмінно з нейтральною реакцією. Розмножуються бульбоцибулинами, які утворюються із бруньок, що сидять у пазухах луски. З кожним роком бульбоцибулина стає усе крупнішою  й утворює усе більше діток. Вони починають заважати одне одному й дрібнішають, і тоді їх розсаджують.  Зацвітають дітки 3-4 – й рік.

Сорти крокусів:

  • Крокус весняний «King of striped» — забарвлення його квіток зовні біло-бузковий, сітчаста, пильовики і рильця яскраво-жовті. Квітки висотою до 4 см. Цвітіння в пізні терміни.
  • Крокус золотистий “Blue Pearl” – невеликі (2 см в діаметрі) чашоподібні квіти, білі, ніжно-блакитного відтінку. На підставі квітка має жовте забарвлення. Маточка великий, значно більше тичинок, пильовики кремового забарвлення. Цвіте в ранні строки.
  • Крокус весняний «Grand Maitre» — цей сорт має великі келихоподібні квітки (4 см), колір фіолетовий, насичений, верхівки пелюсток загострені, маточка і тичинки рівні по висоті. Сорт пізнього весняного цвітіння.
  • Крокус золотистий «Saturnus» — Квітки плоскі, овальні, пофарбовані в кремово-жовтий колір. Пильовики світло-жовті, а рильця червонувато-оранжеві». Цвіте в середні строки.
  • Крокус весняний «Pickwick» — квітки великі (4 – 6 см), забарвлення світло-рожева з фіолетовими плямами біля основи, тичинки жовті, великі. Цвіте пізньої весни.

Висаджують весняні крокуси на початку осені (в кінці серпня — на початку вересня) на відстані від 7 до 10 см один від одного. Крокуси, висаджені у вересні, недостатньо зимостійкі, тому на зиму їх прикривають, щоб уникнути промерзання цибулин, що досить небезпечно на глинистих грунтах і суглинках. Для утеплення знадобляться сухе листя, торф і гній.На ділянці для висаджування готують поглиблення таких розмірів, щоб вільно вміщувалася цибулина. Грунт при висадці бульб потрібно добре удобрити компостом. На місце висадки поміщають дренаж, щоб уникнути скупчення застою води і загнивання цибулин. В якості дренажу використовують керамзит, відсів, крупний пісок. Потім зверху засипається родючий шар, перемішаний з компостом. Якщо грунт родюча і добре удобрений компостом, то в перший рік після посадки добриво не додається, на наступний рік в грунт вносять калійні і фосфорні добавки. Після висаджування кореневища вкривають, мульчуючи грунт.

                          

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *